W jaki sposób przygotowuję uczniów do Egzaminu Ósmoklasisty?

1. Podstawę przygotowania do egzaminu ósmoklasisty stanowi podręcznik Repetytorium ósmoklasisty podręcznik wieloletni wydawnictwa Pearson wraz z obudową (CD, DVD, ćwiczenia z Zeszytu ćwiczeń, kserowane uczniom dodatkowe testy i materiały). W celu poszerzenia znajomości gramatyki korzystam także z serii: English Grammar in Use Raymonda Murphiego oraz English Grammar Thomson'a i Martinet'a. Tematyka i materiał gramatyczny zawarty w podręcznikach w całości odpowiadają zakresowi struktur leksykalno- gramatycznych wymaganych na egzaminie. Podręczniki zawierają wszystkie typy ćwiczeń egzaminacyjnych, w tym tak ważne zadania otwarte, które są co prawda nowością na egzaminie ósmoklasisty, ale które od zawsze robimy w klasie.

2. Na lekcjach rozwijamy wszystkie umiejętności językowe niezbędne na egzaminie: słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem, znajomość środków i funkcji językowych (tj. słownictwo i gramatyka), a także pisanie. Dużo mówimy, bo to podstawa komunikacji. Stawiam na aktywne metody pracy: uczniowie pracują indywidualnie oraz w grupach i w parach, także metodą projektu.

3. Na każdej lekcji ćwiczę strategie egzaminacyjne potrzebne do sprawnego rozwiązywania zadań zamkniętych i otwartych. Uczniowie utrwalają i doskonalą słownictwo, piszą wypracowania i rozwiązują zadania testowe. W nauce pisania krótkich i zwartych form (50-120 słów) podkreślam na co zwrócić uwagę, daję informację zwrotną. Ocena stanowi zwieńczenie starań, zależy mi, aby uczniowie nauczyli się pisać, więc piszą do skutku, aż praca będzie poprawna i zgodna z tematem i wytycznymi. Czytanie ze zrozumieniem wymaga więcej czasu, zatem dłuższe teksty uczniowie czytają w domu i potem na lekcji je analizujemy. Krótsze teksty czytamy na bieżąco w klasie. Kładę nacisk na rozumienie ze słuchu, podręczniki zawierają wiele ćwiczeń z materiałem audio.

1. Jestem czynnym egzaminatorem w zakresie egzaminu ósmoklasisty. Wiem jak ważne są strategie rozwiązywania zadań, na co zwracają uwagę egzaminatorzy. Uczę tych strategii i uczulam uczniów na pułapki czyhające w zadaniach, tłumaczę jak czytać polecenia. W ciągu dwóch miesięcy poprzedzających egzamin lekcje poświęcam niemal wyłącznie na rozwiązywanie i analizowanie testów egzaminacyjnych.

2. Lekcje prowadzę po angielsku, gramatykę i strategie egzaminacyjne przeważnie tłumaczę po polsku. Wykorzystuję na lekcjach TIK i materiały z bogatych zasobów, które gromadzę od lat. Każdy mój uczeń otrzymał zasady pracy na lekcjach oraz zasady przedmiotowego oceniania do wklejenia do zeszytu i podpisu przez siebie i opiekunów. Konsekwentnie przestrzegam tych zasad i wymagam ich respektowania.

3. Zachęcam do udziału w pozalekcyjnych zajeciach przygotowujących do egzaminu. Poprowadzę je dla klasy 8c od października 2023r. w środy na 8 lekcji w sali 11.

Podsumowując, aby uzyskać zadowalający rezultat na egzaminie, konieczna jest systematyczna praca ucznia na lekcjach i w domu przez cały rok szkolny. Bardzo proszę o przypilnowanie, by uczniowie odrabiali prace domowe oraz uzupełniali zaległości po nieobecnościach. Liczę na Państwa współpracę. Z mojej strony zapewniam, że dokładam wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować moich uczniów do czekającego ich egzaminu z języka angielskiego.

mgr Elżbieta Wojnicka