• Klasa 8 - Informatyka i EDB

• Informatyka, klasa 8.

Darmowy program Python można pobrać pod tym linkiem: https://www.python.org/downloads/

18 marca 2020

Zadanie Excel - proszę o przysłanie rozwiązań w formacie Excel bądź OpenOffice Calc (darmowy) na adres: katarzyna.gluchowska@zs80.pl  [zadanie na ocenę]

Oba zadania prześlij w jednym dokumencie (moze być w oddzielnych arkuszach)

Zadanie 1. Dany jest ciąg o pierwszym wyrazie równym 2, zbudowany tak, że każdy kolejny wyraz powstaje przez mnożenie poprzedniego przez 2. Przygotuj arkusz, za pomocą którego obliczysz kolejne wyrazy tego ciągu. Zmodyfikuj gotowy arkusz tak, aby pierwszy wyraz ciągu można było mnożyć przez dowolną liczbę wpisaną do wybranej komórki. Wygeneruj w ten sposób 50 wyrazów ciągu.

Pamiętaj, aby posługiwać się adresami komórek, nie konkretnymi danymi.

Jeśli Ci się udało - GRATULACJE - zaprojektowałeś swój pierwszy ciąg geomtryczny, który szerzej będziesz omawiać w liceum :)
          *ciąg geometryczny jest takim ciągiem liczbowym, gdzie każdy kolejny wyraz od drugiego począwszy jest iloczynem wyrazu poprzedniego i pewnej stałej nazywanej ilorazem ciągu: np. 1 -> 3 -> 9 ->27 -> 81

Zadanie 2. Wyszukaj informacji czym jest silnia i w jaki sposób się ją oblicza. Wykorzystaj formułę "silnia" w arkuszu kalkulacyjnym. Pamiętaj o tym, od czego zaczyna się wpisywanie dowolnej formuły w arkusz. Oblicz silnię liczb 3, 10 i 15. Czy pamiętasz dlaczego wynik dla silnia=15 jest zapisany w Excelu w taki, a nie inny sposób? Napisz wyjaśnienie.

!!!

Program: PESEL. - uczniowie, którzy nie wykonali i zapisali na dysku "wszyscy" zadania na lekcji.
          Przesłany plik proszę nazwać w formacie: pesel_imie_nazwisko

Numer PESEL składa się z 11 cyfr i jednoznacznie identyfikuje określoną osobę. Informacja dotycząca płci osoby jest zawarta na dziesiątej pozycji. Mężczyznom przypisano cyfry nieparzyste, a kobietom – parzyste. Zdefiniuj funkcję kto(pesel), która w wyniku wyświetli 1, jeśli PESEL należy do kobiety, lub 2 – jeśli należy do mężczyzny. Uwaga. Jeśli PESEL zaczyna się od zera, to przy wywołaniu funkcji należy je pominąć. Jeśli liczba zaczyna się od 0, Python traktuje to jako błąd.

Proszę osoby, które nie zapisały na dysku "wszyscy" w pracowni komputerowej, o przesłanie do mnie zadań z Pythona (plik zapisany w Pythonie). mail: katarzyna.gluchowska@zs80.pl

1. Pierwszy program ma sprawdzać czy wpisana liczba jest podzielna przez 3 ( na podstawie programu czy podzielna przez 2, który uczniowie robili na lekcji). Przesłany plik proszę nazwać w formacie: czy_podzielna_imie_nazwisko

EDB

Wszystkie klasy 8:

16 i 17 marca

Proszę ósmoklasistów o zapoznanie się z tematem: Nagłe zachorowania. str.90.

Na oddzielnej kartce, podpisanej imieniem i nazwiskiem, odpwowiedz na pytania do tematu.
          Kartki będę zbierała po powrocie do szkoły.

1. Podaj procedurę postępowaniam gdy chcesz udzielić pomoc osobie, u której nastąpił nagły atak drgawek.

2. Wyjaśnij różnicę pomiędzy hiperglikemią a hipoglikemią.  Krótko omów jak powinna wyglądać pierwsza pomoc osobie przytomnej, chorującej na cukrzycę.

3. Wymień objawy cukrzycy.

4. Wyjaśnij czym jest wywiad SAMPLE