• Program profilaktyki w SP

Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 2

Im. Jana Pawła II

PODSTAWA PRAWNA

Program profilaktyki w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  Nr 2 w Warszawie kieruje się celami i zadaniami zawartymi w:

• Statucie Szkoły
          • Rozporządzeniu MEN z dnia 31 stycznia 2002 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół,
          • Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr13 z dnia 23 lutego 2001r., poz. 110),
          • Konstytucji RP,
          • Ustawie z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75, poz. 468),
          • Ustawie z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 127, poz. 593),
          • Ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, z późniejszymi zmianami z 21 stycznia, 18 lutego 2000 r. i 23 sierpnia 2001 r.,
          • Ustawie z dnia 19 sierpnia1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535), z późniejszymi zmianami opublikowanymi w (Dz. U. Nr113, poz. 732),
          • Ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ( Dz. U.z 1996r. nr 10, poz.55, z 1997r. nr 88, poz. 554 i nr 121, poz.770 oraz z 1999r. nr 96, poz.1107,
          • Programie polityki prorodzinnej państwa z dnia 17 listopada 1998r. przygotowany przez Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Polityki Prorodzinnej Państwa.

Wstęp:

Zmiany w oświacie, społeczno-ekonomiczne oraz polityczne ostatnich lat sprawiają, iż zwiększa się  liczba negatywnych czynników destrukcyjnie oddziaływujących na dzieci. Skutkiem tego jest stale wzrastająca liczba młodych ludzi przejawiających dysfunkcje rozwojowe oraz poszukujących różnych, nie zawsze zdrowych i prawidłowych sposobów  wyjścia z trudnych sytuacji życiowych.  Aby przeciwdziałać temu zjawisku, niezbędne  jest wprowadzenie do procesu wychowania  wielopoziomowych działań profilaktycznych. Jednym z właściwych do tego typu działań miejsc jest szkoła.

Przy konstruowaniu szkolnego programu profilaktyki uwzględnione zostały:

1. założenia zawarte w aktualnym Programie Wychowawczym szkoły,
          2. -wyniki ankiety badającej poczucie bezpieczeństwa ucznia w szkole,

-rozmowy z wychowawcami klas dotyczące problemów uczniów,

-zgłaszane problemy przez rodziców,

-rozmowy z uczniami;

1. dotychczasowe działania profilaktyczne

Identyfikacja problemu (diagnoza):

W oparciu o obserwację zachowań uczniów, ankiety i analizę szkolnego środowiska zauważa się następujące problemy:

• Zachowania agresywne, wulgaryzmy;
          • Małe poczucie bezpieczeństwa w szkole;
          • Brak dyscypliny;
          • Brak kultury osobistej;
          • Mała motywacja uczniów do nauki.

Cele główne:

1. Promowanie zdrowego stylu życia;
          2. Stwarzanie warunków zapewniających bezpieczeństwo i przeciwdziałanie wykluczeniom, agresji i przemocy (w tym cyberprzemocy) oraz wulgaryzmom;
          3. Motywowanie do nauki i właściwych zachowań.

Adresaci programu:

• Uczniowie
          • Rodzice
          • Nauczyciele

Osoby wspierające:

• Dyrektor szkoły
          • Pedagog szkolny
          • Nauczyciele
          • Psycholog szkolny
          • Instytucje i organizacje współpracujące ze szkolą(Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Sąd Rodzinny i Nieletnich)

Sposoby realizacji programu:

1. Tematyczne godziny wychowawcze związane z problematyką „Programu profilaktyki".
          2. Zajęcia warsztatowe związane z założeniami „Programu profilaktyki"   prowadzone przez specjalistów dla uczniów, nauczycieli.
          3. Korzystanie z literatury, czasopiśmiennictwa, środków audiowizualnych i  wykorzystywanie ich w trakcie zajęć z dziećmi.
          4. Promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
            1. pozalekcyjne zajęcia sportowe,
            2. zajęcia turystyczno – krajoznawcze,
            3. spotkania młodzieży z pielęgniarką szkolną nt. higienicznego stylu życia i

odżywiania się.

1. Pomoc uczniom w organizowaniu czasu wolnego.
          2. Współdziałanie z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Komendą Policji, Strażą Miejską, Sądem Rodzinnym.
          3. Współpraca z rodzicami.
          4. Wykorzystanie programów profilaktycznych do pracy z uczniami, takich jak:

-    „ Spójrz inaczej”

-    „Trzy Koła”

-    inne

9. Organizowanie Dzielnicowego Festynu Integracyjnego

10. Organizowanie Szkolnego Tygodnia Promowania Wartości

11. Organizowanie konkursów szkolnych i apeli.

Metody pracy:

• Zajęcia warsztatowe;
          • Gry i zabawy;
          • Pogadanki;
          • Dyskusje;
          • Prelekcje;
          • Burza mózgów;
          • Zajęcia indywidualne i grupowe.

Czas realizacji programu:

Ewaluacja

• Omawianie sytuacji wychowawczej z wychowawcami klas;
          • Ankiety wypełniane przez uczniów dotyczące bezpieczeństwa;
          • Zapoznajemy się z opinią rodziców na temat bezpieczeństwa;

Program został znowelizowany w związku z koniecznością  dostosowania do Rządowego programu– „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA”  - na lata 2014-2016

ZAŁĄCZNIK

Harmonogram działań profilaktycznych na rok szkolny 2014/2015

Strategie Działań Profilaktycznych (są integralną częścią Programu Profilaktyki)